• 98-395-991-1628+
  • learnline99@gmail.com
  • Iran, Tehran

آموزش آنلاین، تعریفی است برای امکانات آموزشی و یادگیری، با محور قرار دادن دانش پژوهان برای تحقق فراگیری موقعیتی، یادگیری تجربی و مسأله مدار (به عنوان قلب آموزش مجازی) از راه ترکیب تکنولوژی های نو، در این سیستم یک کلاس درس الکترونیکی مطرح است که هسته هوشمند سیستم به حساب می آید و یک شبکه، که محل حضور مجازی دانش پژوهان است و یک ماهواره که از راه امواج کوتاه یا کابل، آنها را به هم مرتبط می سازد.

سامانه آموزش مجازی آنلاین به یاری رایانه ها از راه رسانه های الکترونیکی، اینترنت، وب، شبکه های مدیریت یافته مثل اکسترانت و اینترانت وپخش ماهواره ای، دیسک و نوارهای صوتی و DVD و CD-ROM سخت، بسترهای چندرسانه ای مانند تصویری ارائه می شود. در واقع، موفقیت در اموزش الکترونیکی، آموزش از راه دور بر مبنای فناوری است. به عبارت دیگر ، محتوای دوره آموزشی با بهره گیری از انتقال صدا، تصویر و text ارائه می شود که با استفاده از ارتباط دوسویه بین افراد فراگیر و استاد یا بین فراگیران، کیفیت ارائه دوره آموزشی به بالاترین سطح خود می رسد.


بهره وری از امکانات پیشرفته تر، امکان ارائه اطلاعات و داده ها را با کیفیت بهتر و بالاتر میسر می سازد. به عنوان مثال در کسب اطلاعات ازطریق وب، هرچه پهنای باند ارسال داده ها بیشتر شود، اطلاعات بیشتری دریافت می شود. این متد آموزشی را با نام آموزش آنلاین (برخط) نیز می نامند که پایه آن ارسال متنها، عکس ها، گفتار آموزشی، تمرینها، امتحانها و نگهداری نتایج دوره آموزشی شامل نمرات و مطالب پر اهمیت آن است. برای کامل کردن این نوع آموزش، می توان از عکس های متحرک استفاده کرد.

تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی از مهمترین ارکان در سامانه آموزش مجازی محسوب می شود. محتوای الکترونیکی به هر محتوایی که ماهیت آموزشی ذاشته و قابل ارائه در بستر وب باشد اطلاق می شود.
عموما برای تولید یک محتوای الکترونیکی آموزشی مدرس بعنوان بازوی علمی در کنار بازوی فنی تولید فعالیت خواهد کرد. بازوی فنی متشکل از سناریو نوبس آموزشی، گرافیست، گوینده، در صورت، نیاز فیلم بردار و … می باشد.
محتواهای آموزشی بیشتر بصورت ویدیوئی، موشن گرافیک و انیمیشن، صدا و اسلاید و شبیه سازی شده تولید می شود.

مزیت های آموزش الکترونیکی

آموزش های الکترونیکی دارای مزیت های فراوانی است. از جمله این مزیت ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– حذف شدن محدوددیت های زمانی و مکانی

– دسترسی به منابع محتوایی بدون محدودیت

– کاهش هزینه های آموزشی

– مدیریت یهینه زمان

– حذف دغدغه های زمانی و ایجاد آرامش خیال در یادگیری

– به روز بودن اطلاعات

آموزش الکترونیکی ماهیتی انعطاف پذیر دارد. به این معنی است که ما هر لحظه در زندگی روزمره درگیر آموزش و یادگیری هستیم. بعضی از افراد همواره در جستجوی فرصت های یادگیری بیشتر در راستای پیشرفت حرفه ای خود هستند. در حالی که  بعضی از افراد کاملا بصورت تصادفی آن هم با تماشای یک ویدئوی آموزشی در گوشی هوشمند خود آموزش موثر را تجربه خواهند کرد.

اگر بخواهیم بصورت دقیق تر فوایدی که سامانه آموزش مجازی  برای افراد ایجاد می کند را تشریح کنیم می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

مقیاس پذیری

آموزش مجازی ما را قادر می سازد، مفاهیم جدید را در قالب های متفاوت همچون سرگرمی، بازی و … بیاموزیم.
ظرفیت پذیری بالا در آموزش الکترونیک دیگر دغدغه ای برای محدودیت تعداد افراد آمورش گیرنده را حذف می کند. در بستر آموزش الکترونیکی می توانیم بدون محدودیت به تعداد زیادی از افراد علاقه مند آموزش داد.

اثربخشی آموزشی

از آنجایی که در آموزش الکترونیکی تمامی محدودیت های آموزشی را حذف کرده است افراد به راحتی می تواند در هر لحظه به منابع آموزشی خود دسترسی داشته باشند. از اینرو افراد می توانند با آرامش خیال به هر عنوان محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند که در انتها اثربخشی آموزشی برای فرد ایجاد شود.

صرفه جویی اقتصادی

با کمک آموزش الکترونیکی دیگر نیاز به هزینه های بالای آموزشی و طی کردن مسافت های طولانی برای شرکت در کلاس آموزشی را نخواهید داشت.

اندازه گیری آموزشی

سامانه آموزش مجازی فعالیت های فراگیران را رصد می کند از اینرو می توانیم مسیر پبشرفت افراد را به راحتی اندازه گیری کنیم.
انعطاف پذیری با کمک آموزش الکترونیکی تمام محدودیت های آموزشی افراد حذف می شود. هر فرد فارغ از زمان و مکان جغرافیایی می تواند در دوره های آموزشی مورد نظرش شرکت کند آموزش الکترونیکی راحتی در آموزش را به ارمغان می آورد.

 وستا بعنوان یک شرکت دانش بنیان در حوزه تخصصی آموزش الکترونیکی تاکنون توانسته است سامانه آموزش مجازی را در بسیاری از سازمان ها، بانک ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی پیاده سازی کند و این از افتخارات است که توانسته نقش کوچک در جهت ارتقا آموزش آموزش الکترونیکی در کشور را داشته باشد و این شادی سبب شده است تا تلاش خود را در تقویت هر چه بیشتراین صنعت در کشور را داشته باشد.